Przełom w sprawie LEP'u i stażu- udało się!

Nov 28th 2010, 14:17 | Wydział Lekarski | Administrator

Po raz kolejny przekonujemy się, że polityka i władza chadzają ścieżkami, których nie da się przewidzieć. Tym razem, na szczęście, obrót spraw, związanych z Projektem Ustawy o Zmianie Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza-dentysty, zaskoczył nas POZYTYWNIE! Wprawdzie walczyliśmy do ostatniej kropli krwi o odstąpienie od pierwotnych założeń projektu ale przygotowywaliśmy się "duchowo" na jego wejście w życie.


Tymczasem zwrot akcji nastąpił na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Twórcy projektu zostali zapytani o podstawowe kwestie, które dla Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego były od samego początku sprawy niejasne i budziły najwięcej niepokoju. Przytaczano między innymi naszą obawę o obiektywizm oceny kandydatów na specjalizacje pod kątem ich predyspozycji i motywacji czy też wiele pytań dotyczących rozwiązań, które miałyby zastąpić staż podyplomowy. Tych spraw nie potrafiono wyjaśnić . W obliczu takiej sytuacji:


W ZWIĄZKU Z HARMONOGRAMEM SEJMOWYM (prace nad ustawą mogą rozpocząć się nie wcześniej niż z początkiem stycznia) I PRZYTOCZONĄ ARGUMENTACJĄ PRACE NAD PROJEKTEM USTAWY O ZMIANIE USTAWY O ZAWODZIE LEKARZA I LEKARZA-DENTYSTY ZOSTAŁY WSTRZYMANE.


Stwierdzono jednak, że wiele rozwiązań dotyczących studiów medycznych czy też specjalizacji musi zostać zmienionych. Zadecydowano o konieczności wszczęcia prac przez grupę osób-ekspertów w dziedzinie dydaktyki oraz realiów studiów na uczelniach medycznych. Wkrótce zostanie powołana do życia podkomisja przy Sejmowej Komisji Zdrowia ds zmiany Ustawy o Zawodzie Lekarza i Lekarza-dentysty. Będzie miała za zadanie stworzenie projektu ustawy, który w sposób rozsądny i stopniowy będzie regulował kwestie ewentualnej likwidacji stażu podyplomowego czy też LEPu. Miło nam również poinformować Was, że w związku z szerokim echem, jakim odbiły się w ministerstwie nasze liczne spotkania, opinie oraz działania w sprawie projektu ustawy, reprezentanci Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów RP zostaną powołani do ww komisji. Fakt ten zapewni nasz realny wpływ na kształt projektu. Komisja zaczęłaby prace z początkiem przyszłego roku. Jednymi z jej założeń, które padły na wspomnianym spotkaniu były:


ODSTĄPIENIE OD GWAŁTOWNYCH ZMIAN I STOPNIOWE PRZYGOTOWYWANIE SYSTEMU SZKOLNICTWA MEDYCZNEGO DO REFORM (W POSTACI EWENTUALNEJ LIKWIDACJI STAŻU CZY TEŻ LEKARSKIEGO EGZAMINU PAŃSTWOWEGO) Z WYŁĄCZENIEM OSÓB, KTÓRE JUŻ ROZPOCZĘŁY STUDIAZapewniono nas, iż wszelkie zmiany , które zostaną wprowadzone będą obowiązywać nie wcześniej niż od października roku 2011 i obejmą studentów, którzy dostaną się na pierwszy rok studiów.


LEKARSKI EGZAMIN PAŃSTWOWY I LEKARSKO-DENTYSTYCZNY EGZAMIN PAŃSTWOWY W SESJI LUTOWEJ 2011 ODBĘDZIE SIĘ


Obiecujemy informowanie Was o wszystkich ważnych dla ww sprawy wydarzeń
Ze studenckimi pozdrowieniami


Kasia Wawrzycka

Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego

Parlamentu Studentów RP